Telefon: 6601999    E-post: info@citymed.eu

Kasulikku

Õige suuhooldus ja käitumine peale suukirurgilist protseduuri tagab hea ravitulemuse ja vähendab raviriske.

Haava paranemise häirete ja muude komplikatsioonide vältimiseks järgige iseenda heaolu nimel suu- ja lõualuupiirkonna operatsioonide järel järgmisi käitumissoovitusi:

 1. Pärast kohalikku tuimastust, kuid ka kirurgilistest protseduuridest tingitud koormuse tõttu võib Teie reageerimisvõime – eriti aktiivsel liikluses osalemisel – olla mitmeteks tundideks langenud. Seetõttu peaksite laskma end koju sõidutada. Et vältida enda vigastamist, ärge sööge ega jooge midagi kuuma kuni tuimastuse kadumiseni.
 2. Kui järelveritsus peaks tekkima, hammustage poole tunni jooksul kokkurullitud puhtasse marlilappi. Kahtluste korral helistage meile koheselt.
 3. Protseduurijärgset paistetust aitavad vähendada  külmad kompressid ( 20 min korraga). Siiski ärge kasutage jääkotte vahetult nahal ( kasutage külma ja naha vahel paberrätikut vms).
 4. Tuimastuse kadumisel peaksite järgnevatel päevadel sööma pehmet, mitte liiga kuuma toitu. Mälumisel säästke võimaluse korral ravitud suupoolt.
 5. Järgmise kahe nädala jooksul ärge jooge alkoholi. Operatsioonipäeval ärge tarbige oakohvi, koolajooke või musta teed. Loobuge tänaseks suitsetamisest. Sellega vähendate Te järelveritsuse ohtu ja aitate haava paranemisele kaasa. Kahe operatsioonijärgse nädala jooksul ärge käige saunas.
 6. Kui suu avamine tundub pärast protseduuri kergelt piiratud, ei ole see põhjus muretsemiseks. Kui täheldate piiratust normaalsel suu avamisel, püsivaid aistinguhäireid ja/või tugevnevaid valusid, pöörduge kohe oma hambaarsti poole. Arstiga tuleks ühenust võtta ka juhul, kui operatsioonijärgselt Teil tõuseb temperatuur üle 38 kraadi.
 7. Kahel esimesel operatsioonijärgsel nädalal peaksite vältima kehalist koormust. See kehtib eriti, kui protseduuri raskusastme põhjal väljastati töövõimetusleht. Jälgige töövõimetuslehel olevaid andmeid: selle lõpetamine eraldi ei ole vajalik.
 8. Puhastage regulaarselt (3 korda päevas) oma hambaid ja ka võimalikke olemasolevaid proteese. Vältige sealjuures siiski operatsioonipiirkonda ja intensiivset loputamist. Elektriliste hambaharjade kasutamine mujal kui operatsioonipiirkonnas on võimalik, operatsioonipiirkonnas aga keelatud.
 9. Kui teile määrati ravimeid, järgige täpselt manustamise eeskirju. Eelkõige valuvaigistite puhul pidage sil mas lubatud kõrgeimat doosi! Ärge võtke enda äranägemise järgi lisaravimeid!

  Suuügieen peale lõikust.

Peale lõikust tuleb näole asetada külmakompress umbes 20 minutiks, see vähendab turse ja lõikusejärgse valu teket. Ravimeid tuleb võtta vastavalt arsti soovitusele

Koduseks suuhügieeniks soovitame:

hommikul ja õhtul pesta hambaid spetsiaalse kloorheksidiini geeliga ja loputada suud kloorheksidiini lahusega ( Perio-Aid Treatment gel ja suuloputus 0,12%). Haava kohta soovitame pesta spetsiaalse ülipehme kirurgilise hambaharjaga ( Vitis Surgical).Lisaks tuleb hoolitseda ka keele puhtuse eest, selleks soovitame kasutada spetsiaalset keelekaabitsat ( Halita).Peale lõikust ei ole soovitatav kasutada tavalist hambapastata kuni haav ei ole täielikult sulgunud ja kasutate kloorheksidiini tooteid.

Haavale asetatud õmblused soovitame eemaldada  3-4 nädalat pärast lõikust.

Võimalikud ebamugavused peale kirurgilist protseduuri.

Valu

Kui tuimestus kaob, siis võib haav valutada või olla hell. Valu leevendamiseks võite võtta hambaarsti poolt määratud valuvaigisteid ettekirjutatud viisil .

Paistetus

Suukirurgiliste protseduuride järgselt võib tekkida paistetus lõikuspiirkonnas. Paistetus saavutab oma kõrgpunkti kahe esimese ööpäeva jooksul ja langeb 4-7 ööpäeva jooksul. Paistetuse vältimiseks on esimesel ööl pärast lõikust soovitatav magada pisut püstisemas asendis kui tavaliselt. Paistetusega võivad kaasneda suu avamise raskused, mis mööduvad paistetuse alanedes.

Verejooks

Lõikuse päeval võib haav veritseda. Pikaajalise verejooksu saate peatada kui järgite allpool toodud juhendit:

 • Keerake marlist side näpuotsa suuruseks tugevaks tupsuks ja pange see haavale. NB! Marli peab olema steriilne!
 • Suruge hambad kokku või asetage marlitups nii, et see avaldaks haavale survet.
 • Hoidke haava 30 minutit surve all.
 • Võtke marlitups ettevaatlikult ära. Kui verejooks pole lakanud, siis üritage sama protseduuri uuesti.
 • Tähtis on, et säilitaksite rahu ja oleksite pool-lamavas asendis. Põsel võite hoida ka külma kompressi.

NB! Aspiriini sisaldavad valuvaigistid võivad verejooksu võimendada, kuna aspiriinil on verd vedeldav toime!

Verevalum

Verejooksu tagajärjel võib tekkida verevalum, mis võib levida ka kaela piirkonnale. See kaob umbes paari nädala jooksul.

Palavik

Hoolimata ravist võib esimesel lõikusjärgsel ööpäeval esineda kehatemperatuuri tõusu.

Juhul kui Teil tekib küsimusi või kahtlusi siis palume koheselt pöörduda oma hambaarsti poole.

Koostöö

Parima ravitulemuse saab siis, kui järgite arsti nõuandeid ja käite regulaarselt vähemalt kord poolaastas kontrollis.

Järelkontrollide sagedus:

 • 1-2 nädalat peale lõikust ja hammaste suhu asetamist
 • edaspidi iga 6 kuu tagune kontroll ja professionaalne puhastus.

Minule on antud piisavalt aega materjaliga tutvumiseks ja minule on piisavalt selgitatud minu ravi olemust.